Rehabilitáció

Sérült labdarúgók rehabilitációja TRX-szel

Szerző: Tóth Ákos -TRX instruktor

Forrás: http://ftcorner.hu/profiles/blogs/s-r-lt-labdar-g-k-rehabilit-ci-ja-trx-szel

Eddigi edzői munkám során négy labdarúgóval volt alkalmam együtt dolgozni. Közülük ketten általános erőnlétük javítása és szinten tartása kapcsán kerültek kapcsolatba velem és a TRX-szel, azonban történetem most nem róluk, hanem sportsérülést szenvedő társaikról szól.

„Siófok: Kanta Szabolcs keresztszalagja másodszor szakadt el ebben az idényben
Ugyan még nyolc forduló hátravan a tavaszi idényből, azonban aligha lehet kérdéses, ennek a bajnoki esztendőnek Kanta Szabolcs a legpechesebb labdarúgója. A Siófok játékosának ebben az idényben másodszor szakadt el a keresztszalagja a héten.

A 29 esztendős középpályás főszerepet vállalt abban, hogy a BFC Siófok felkerüljön az élvonalba, aztán a bajnoki rajton a Videoton elleni mérkőzésen elszakadt a keresztszalagja. Hónapokon át lábadozott, majd eljutott oda, hogy edzőmérkőzésen és Ligakupa-meccsen újra futballozhasson, aztán jött a keddi edzés, egy hatalmas reccsenés és újabb keresztszalag-szakadás.

„A Videoton ellen az ősszel a bal térdem keresztszalagja szakadt el, és ez nyolc hónapos kihagyást jelentett – mondta Kanta Szabolcs a Nemzeti Sportnak. – Nehéz időszak volt ez számomra, ám lassan kezdtem utolérni magam, amikor a keddi edzésen ismét megtörtént a baj. Futottam, egy kitámasztásnál borzalmas reccsenést hallottam, és bár nem járt nagy fájdalommal, tudtam, ismét a keresztszalagommal van baj. Még aznap elmentem Székesfehérvárra doktor Abkarovits Gézához, aki a vizsgálat után megerősítette, ismét a keresztszalagom szakadt el. A jövő héten műtenek, újabb hat-nyolc hónapos kihagyás vár rám, és nem tagadom, rettentően el vagyok keseredve. Éppen abban az esztendőben történik ez velem, amikor NB I-esek vagyunk... Abban bízom, a srácok nélkülem is kiharcolják a bennmaradást, és a téli felkészülés után, jövő tavasszal ismét az NB I-ben futballozhatok."
                                                                                           Nemzeti Sport online 2011-04-10


Szabolccsal május végén konzultáltunk először egy közös ismerősünk, Lukács Tihamér közreműködésének köszönhetően. Első találkozásunkkor erősen sántikálva érkezett a megbeszélés helyszínére. Sajnos az ismételt szakadás bekövetkeztének okát hamar kiderítettük, amit több tényező együttessen váltott ki. Kórlapjából kiderült, elülső keresztszalagja 9 hónap különbséggel, másodjára szakadt el.

Az elülső keresztszalag a térdízület legfontosabb stabilizátora, sérülékenyebb, mint a hátsó keresztszalag és szakadása esetén az ízület instabillá válhat abban az esetben, ha a térdízületet körülvevő izmok izomerő-arányossága, és izomereje nem megfelelő. A térdet körülvevő izmok is szinte tökéletesen stabilizálják a térdet, ha megfelelően vannak fejlesztve, és hangsúlyt fektetünk a proprioceptív tréningre is. Az elülső keresztszalag a térdízület forgó irányú, illetve annak elülső stabilitásában játszik szerepet. Leggyakrabban a lábszár kicsavarodásával és a térd oldalirányú elmozdulásával szakadhat el. A sérülés bekövetkeztekor, ahogyan azt Szabolcs is elmondta, erős reccsenő hang hallható, valamint a térd instabillá válik és az ízület fokozatosan megduzzad.

A közös munkánkat megelőzően egy igen alapos anamnézisre is sort kerítettünk, hogy a választott gyakorlatok kockázati tényezőit minimálisra csökkentsük. A rehabilitációs szakaszokat az ilyenkor általánosan alkalmazottaktól eltérően késleltetjük, ha jobban tetszik, biztonsági időráhagyással dolgozunk Dr. Abkarovics Géza javaslatára. Szabolcs 2-3 hetente kontrollon vesz részt, ahol térdízületének stabilitását ellenőrzik és a kapott vizsgálati eredményekkel, javaslatokkal szoros összhangban folytatjuk a munkát.


Professzionális sportolóról lévén szó Szabolcs kitartását semmi sem bizonyítja jobban, minthogy a heti kettő „hivatalból előírt” gyógytornán felül három alkalommal dolgozunk együtt és lakhelyétől az edzés helyszínéig a megközelítőleg 8-10km-et kerékpárral teszi meg. Gyakorlataink fő célja a térdízületet körbevevő-, és a törzsstabilizációért felelős izmok megerősítése. Felváltva dolgozunk szárazföldön gumigyűrű, powerball, jumper és trx használatával, valamint medencében egyaránt. Minden térdműtétet követően elsődleges feladatunk a teljes mozgástartomány mielőbbi elérése, mert ennek hiányában nem tudjuk megfelelően végezni a rehabilitációt, ezért edzéseink fontos elemét képezik a nyújtó gyakorlatok is az ízületi mozgás terjedelmének növelésére. Jelenleg 13 hét telt el a második műtét óta és reményeink szerint programunkba 1 hónap múlva bekapcsolhatjuk az egyenes vonalú lassú futásokat is.

A TRX előnye igen egyszerű más eszközökkel szemben. Gyakorlataink során soha nem végzünk izolált mozgásokat. A törzs izmai minden egyes gyakorlat során aktívan dolgoznak az adott ízületet körülvevő izmokkal egyaránt.

TRX-szel végzett gyakorlataink (alsó végtagra és törzsizmokra mostanáig):
  • guggolás páros lábbal, powerballal (squat)(kezdetben szék segítségével)
  • térdhajlítás powerballal dinamikusan vagy 3mp kitartással (hamstring curl)
  • csípő nyomás powerballal dinamikusan vagy 3mp kitartással (hip press) (kezdetben csípő érinthette a talajt)
  • asszisztált kitörés (assisted lunge)
  • kitörés hátra (step back lunge)
  • váltott térdhúzás kartámaszban (suspended sprint)
  • törzs rotáció (torso rotation)
  • kigördülés állva (standing roll out)
  • „deszka” alkartámaszban (plank, side plank)
  • csípő”ejtés” (hip drop)

„Második sérülésemet megelőzően nem nagyon hallottam a TRX-ről, de csapattársam javaslatára elmentem kipróbálni és nagyon megtetszett, amit ott tapasztaltam. Úgy döntöttem ezzel a módszerrel fogom megerősíteni a lábam. 13 hetes a műtétem, de nagyon elégedett vagyok a lábam erőállapotával. Jól felépített anyag alapján dolgozunk. Ha végzünk a rehabilitációval és újra pályára léphetek, akkor is a TRX-szet fogom választani egyéni edzéseim eszközéül. Az élsportban elengedhetetlennek tartom, mert ha alapozáskor és szinten tartáskor is minden sportoló a TRX-szet használná, lehet, hogy kevesebb sérülés történne”


Csermelyi Imrével alig pár nappal később találkoztunk, mint Szabolccsal. Imi 3. alkalommal készült kés alá feküdni, hogy az újabb leszakadt külső porcsarló darabot eltávolítsák térdéből.


A porcsarlók (meniscus) a térdízület belsejében helyezkednek el, a sípcsont ízületi felszínén, arra szorosan tapadnak. Megkülönböztetünk a sípcsont felszínén megtapadó belső porcsarlót (medialis) és egy külső porcsarlót (lateralis). A belső porcsarló összenőtt az ízületi tokot erősítő sípcsonti oldalszalaggal, ami mozgását korlátozza, míg a külső porcsarló nem nőtt össze a szárkapcsi oldalszalaggal, így az mozgékonyabb. Az arthroscopos beavatkozás során a külső porcsarló 85%-os eltávolítására volt szükség Iminél. Egy aktív sportoló esetében ez nem elhanyagolható „mennyiség” és ennek tekintetében kezdtünk el dolgozni.


Szövődménymentes esetben (az operáló orvossal konzultálva) a műtétet követő 2.-3. napon elkezdhetünk izometriás gyakorlatokat végezni és két-három hét elteltével már újra sportolhatunk is. Azonban magas szintű sporttevékenység folytatásához intenzív gyógytorna és sport rehabilitációra is szükség van. Imi esetében is elsődleges a térdízület teljes mozgástartományának elérése, valamint az izomerő növelése mellett a propriocepció fejlesztése is. A törzsizmok erősítésével együtt a hangsúlyt a külső csípőizmok, combhajlítók és combfeszítő izmok erejének növelésére helyeztük. Az első két hétben szárazföldi és medencés edzések váltották egymást 2-2 alkalommal, majd a 3. héttől ez az arány 3-1-re változott. (Imi a közös edzéseken felül csapatánál a BFC Siófoknál is részt vesz az edzéseken)

 
TRX-szel végzett gyakorlataink (alsó végtagra és törzsizmokra)
  • guggolás páros lábbal jumperen (squat)
  • térdhajlítás (hamstring curl-runner)
  • asszisztált kitörés jumperre (assisted lunge)
  • csípő nyomás (hip press)
  • guggolás egy lábbal (single leg squat)
  • egyensúlykitörés hátra térdhúzással (balance lunge)
  • kitörés oldalra (step side lunge)
  • kilépés oldalra keresztezéssel (step side/cross over)
  • keresztkitörés hátra (crossing lunge)
  • guggolás, karok magas tartásban (overhead squat)
  • trx „távolító” kitörés (abducted lunge)
  • trx kitörés (trx lunge)
  • törzs rotáció (torso rotation)
  • csípőejtés (hip drop)
  • kigördülés térden (kneeling roll out)
  • váltott térdhúzás kartámaszban (suspended sprint)
  • „deszka” (plank, side plank)

„Egy barátomtól, csapattársamtól Lukács Tihamértól hallottam erről a Magyarországon még újnak számító edzésmódszerről. Összehoztunk egy találkozót Tóth Ákossal és részletesen megbeszéltük a sérülésem körülményeit, valamint tájékoztatott, hogy milyen munkára számíthatok. A műtétet végző orvos, Dr. Majzik Ernő szintén javasolta  a TRX-et! Az operációt követő kontrollvizsgálatokon örömmel hallottam, hogy a combjaim erősödnek és a térdem is kezd az optimális állapotba kerülni. Az edzések változatosak, fizikálisan és mentálisan egyaránt fejlesztenek. A hagyományos rehabilitációs edzésektől eltérően nem használunk súlyzókat, mindent saját testsúllyal végzünk."